با توجه به اهمیت هدایت پایان نامه های تحصیلات تکمیلی به ویژه مقطع دکتری در زمینه حل معضلات و مسائل کشور، انجام اولویت های تحقیقاتی، ایجاد فناوری و همچنین در راستای تجاری سازی دستاوردهای فناورانه دانشگاه در سال 1389، پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان اقدام به تدوین دستورالعملی با مشارکت معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان و معاونت آموزشی تحصیلات تکمیلی دانشگاه، تحت عنوان حمایت از هسته های تحقیقاتی دانشگاهی (حمایت از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی دارای ماهیت فناورانه) نموده و با تخصیص اعتبار حمایتی مشترک از منابع پارک و پژوهش دانشگاه، این مهم را که اولین مدل موفق در بین پارک های علم و فناوری کشور بود به مرحله اجرا درآورده است.

 

معیارهای پذیرش حمایت از هسته های تحقیقاتی دانشگاهی (پایان نامه های تحصیلات تکمیلی دارای ماهیت فناورانه):

رساله هایی مورد حمایت قرار می‌گیرند که دارای دستاورد فناوری باشند و نتایج آن به یکی از موارد فناورانه ذیل منتهی گردد:

- طرح ها و پایان نامه هایی که منجر به ثبت اختراع (نرم‌افزار- نوآوری) و دریافت تأییدیه علمی گردند.

- تولید دانش فنی برای تبدیل نمونه اولیه آزمایشگاهی به نمونه موفق صنعتی (تولید کارگاهی) و یا تبدیل تولید کارگاهی به تولید انبوه تجاری.

 سایر فعالیت های فناوری همچون مستند‌سازی، خدمات تخصصی، کسب رتبه در جشنواره های ملی و بین المللی مرتبط با حوزه تخصصی.

- پایان نامه هایی که در راستای توسعه کارآفرینی، اشتغال یا افزایش بهره وری در منطقه یا کشور باشند و یا منجر به حل یکی از مشکلات صنعت، یا جامعه شوند و یا مورد تقاضای سازمان ها یا نهادها و یا در راستای محورهای توسعه فن آوری کشور باشند دارای اولویت هستند.

- طرح ها و پایان نامه های دارای ماهیت فناورانه با رویکرد نو و بدیع.

- پایان نامه هایی که در نهایت منجر به تولید محصول یا ساخت دستگاه آزمایشگاهی یا کاربردی شوند. دستگاه و نمونه ساخته شده، کلیه قطعات، موارد و تجهیزات خریداری شده و محصولی که در نهایت تولید می شود متعلق به پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان می باشد.

- طرح‌ها و پروژه های تحقیقاتی که منجر به تدوین استاندارد ملی و بین المللی گردند.

- طرح ها و پایان نامه های منجر به ارائه دستاوردها و نتایج پژوهشی و فناوری برگرفته از کرسی های نظریه پردازی.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر از حمایت های پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان از رساله های دانشجویان دانشگاه سمنان، می توانید با کارشناس حوزه فناوری، خانم مهندس سعدالدین با شماره  33605012-023 تماس حاصل نمایید.